neobit.pl

Najlepsza elektronika użytkowa

Komputery w pracy – też mogą szkodzić!  

Typowy dzień roboczy wynosi 8 godzin. Nierzadko nawet więcej. Jest Tob bardzo niekorzystne zwłaszcza dla osób mających pracę za przysłowiowym biurkiem. Najczęściej narzędziem ich pracy jest właśnie komputer. Praca oczywiście wydaje się być idealna. Ciepłe biuro, wygodny (nie zawsze) fotel i własny komputer. Bajka? Niekoniecznie. Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji stanowi ogromne obciążenie dla całego organizmu. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wpływ urządzeń, w tym komputerów.

O komputerach w pracy

Nie jest tak, że komputery jedynie pomagają w pracy. Oczywiście to jest niezaprzeczalne, ale mało kto zdaje sobie sprawę, ze mogą również szkodzić i to poważnie. Najczęściej padają oczy ze zmęczenia i bolą nadgarstki i palce. O właściwy sprzęt i oprogramowanie powinien oczywiście zadbać szef. Ten obowiązek jest na niego nałożony przez prawo. Ma to znaczenie zwłaszcza dla pracowników niepełnosprawnych, albo ciężarnych kobiet. Stanowisko ich pracy, zresztą wszystkich musi być bezpieczne. Komputer powinien być jak najlepszy, szybki, tak by nie wywoływało frustracji otwieranie kolejnych okienek i poszukiwanie pilnego dokumentu.

Wpływ komputera i elektroniki na emocje

Wzrost frustracji i negatywnych emocji sprzyja bowiem obniżeniu efektywności pracownika, a tym samym spadkiem jego produktywności z punkty widzenia pracodawcy. Jest to ważne również, a może przede wszystkim dla pracujących na akord, gdzie otrzymują pensję za realne wyniki, np. liczbę wpisanych w określonym czasie znaków, czy wprowadzonych do systemu danych. Wolniejszy sprzęt sprawi, ze mimo chęci otrzymają niższą zapłatę. Oprócz szybkości ważne jest również właściwe oprogramowanie komputera. Musi być ono dostosowane do charakteru stanowiska a także do możliwości pracownika. Wprowadzając nowe rozwiązania koniecznie trzeba przeprowadzić szereg szkoleń, by nie zostawić ludzi na pastwę nowości, z którymi mogą sobie nie poradzić. Warto również pokazać podwładnemu pomocne skróty klawiszowe, które umożliwią efektywniejszą pracę. Tak przygotowany pracownik nie będzie męczył się w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, a komputer stanie się jego partnerem.

Dziękujemy za pomoc w realizacji artykułu redaktorom portalu www.beztajemnic.pl.