neobit.pl

Najlepsza elektronika użytkowa

Inteligentne domy: jakie są tendencje na przyszłość?

Świat powoli, ale nieubłaganie zmierza w kierunku inteligentnych domów. Liczne czynniki motywują te zmiany, a niektóre z najistotniejszych to troska o zmiany klimatyczne, zużycie i wydajność energii lub zrównoważony rozwój i minimalizowanie śladu węglowego, jaki pozostawiamy w naszym codziennym życiu. Wszystkie te czynniki powodują, że musimy na nowo przemyśleć sposób, w jaki postrzegamy przestrzenie, w których żyjemy, zaczynając od miast, a kończąc na naszych domach. Aby osiągnąć wszystkie te cele, nowe osiągnięcia technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja czy internet rzeczy, są pozycjonowane jako najlepsi sprzymierzeńcy, w których należy inwestować i rozwijać, aby osiągnąć te cele.

Połączenie nowych problemów i nowych technologii doprowadziło do powstania koncepcji inteligentnych miast i inteligentnych domów. Termin smart city jest używany w odniesieniu do tych miast przyszłości, które wykorzystują analitykę danych i nowe technologie w celu poprawy jakości i wydajności usług miejskich, takich jak energia i transport, wpływając nawet na planowanie urbanistyczne. Dlatego też, mówiąc o inteligentnych domach, mamy na myśli domy, które włączają automatykę domową i technologię do swojej infrastruktury w taki sposób, aby zoptymalizować ekosystem, w którym żyją pod względem światła, ciepła, wody, zużycia energii itp. Kolejnym z powodów szybkiego rozwoju systemu, jest fakt, że Polacy mają coraz większe wymagania dotyczące inteligentnych domów, co tylko przyśpiesza proces.

Urzeczywistnienie tych domów wymaga zastosowania różnych technologii, które wyznaczają nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym:

Rozrywka

Kiedy mówimy o inteligentnych domach, technologia, która ma największą penetrację w domach to ta, która jest najbardziej związana z rozrywką. Urządzenia takie jak Alexa, czy Smart TV to te, które są najbardziej atrakcyjne dla użytkowników. W związku z tym należy się spodziewać, że wszystkie te urządzenia, które zawierają funkcje związane z rozrywką, zostaną bardzo dobrze przyjęte przez społeczeństwo.

Bezpieczeństwo

Technologie związane z bezpieczeństwem i ochroną w domu są na drugim miejscu wśród najbardziej pożądanych przez klientów. Do takich urządzeń należą kamery bezpieczeństwa, czujniki okienne i inteligentne dzwonki do drzwi, które są w stanie informować o potencjalnych zagrożeniach w momencie ich pojawienia się.

Opieka nad zwierzętami domowymi

Wzrost liczby zwierząt domowych na świecie jest wykładniczy. Tworzy to nową niszę rynkową dla firm, które są w stanie wprowadzić na rynek gadżety skoncentrowane na najlepszych przyjaciołach człowieka, ułatwiające ich opiekę i monitorowanie, zwłaszcza gdy ich właścicieli nie ma w domu.

Urządzenia z możliwością przebudowy

Coraz więcej nowych domów jest obecnie planowanych i budowanych z wbudowanymi funkcjami inteligentnego domu. Jednak starsze budynki nie są tak zaplanowane. Jednym ze sposobów na pokonanie tej bariery jest wprowadzenie urządzeń zdolnych do konwersji tradycyjnych urządzeń analogowych na Smart (poprzez zapewnienie łączności internetowej i możliwości analitycznych). Urządzenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem i oczekuje się, że w przyszłości będzie ono rosło, ponieważ coraz więcej domów przyłącza się do fali Smart.