neobit.pl

Najlepsza elektronika użytkowa

Jak wybrać najlepszy monitor?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych jest obecnie ważnym elementem życia każdego człowieka. Pomimo że telefony stały się uniwersalne, wciąż warto korzystać z komputerów posiadających odpowiednie monitory. Pozwalają one na przeglądania Internetu, mogą też służyć do oglądania filmów czy pracy biurowej. Aby jednak używanie ich było w pełni komfortowe, warto wyposażyć się w monitor służący do konkretnego celu.

 1. Jaki monitor wybrać?
 2. Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku monitorów?
 3. Czy istnieje uniwersalny monitor który sprawdzi się dla każdego?
 4. Jak wybrać najlepszy monitor?

Zastanówmy się, jaki monitor wybrać i na co dokładnie warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup sprzętu.

Jaki monitor wybrać?

Wybierając monitory, warto przede wszystkim zastanowić się, do czego dokładnie będzie on wykorzystywany. Istnieją różne modele monitorów, które dzieli się właśnie ze względu na przeznaczenie. Korzystając z tego rozróżnienia można wyeliminować te produkty, które nie będą nadawały się do konkretnych zadań. Przykładowo, monitory gamingowe muszą mieć nieco inne parametry pierwszy lepszy monitor do pracy biurowej. Warto zatem wybrać taki model, który przeznaczony jest do danego celu. Dzięki temu będzie on dostosowany do potrzeb właściciela pod kątem zadań jakie będą na nim wykonywane.

Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku monitorów?

Decydując się na konkretny produkt warto przeglądać podstawowe parametry i dodatkowe funkcje monitorów. Dzięki podstawowej wiedzy na ich temat można w szybki sposób sprawdzić, czy urządzenie spełni wymagania klienta.

Podstawowe i najważniejsze parametry to:

  • rozdzielczość monitora – od niej zależy przede wszystkim to, jak wyglądał będzie obraz a ekranie. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy będzie. Raczej nie powinno się już decydować na opcję mniejszą od Full HD. Wyższe od rozdzielczości Full HD są WQHD i 4K UHD, ale do codziennego użytkowania w zupełności wystarczy ta pierwsza.
 • Przekątna ekranu – czyli jego rozmiar. Znaczenie przekątnej jest większe, niż można się spodziewać – to nie tylko informacja, czy jest to panoramiczny ekran. Od tego parametru zależy wygoda pracy, komfort użytkowania monitora a nawet to, jak bezpieczny jest on dla zdrowia. Obecnie najbardziej uniwersalny jest format obrazu 16:9 i 16:10. To właśnie te proporcje ekranu najczęściej są wybierane. Nie są to rzecz jasna monitory panoramiczne, warto jednak pamiętać, że nie każdy potrzebuje tak szerokich ekranów. Najlepiej dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb.
  • Częstotliwość odświeżania monitora – od tego zależy płynność wyświetlanych obrazów. Ten parametr najważniejszy jest dla tych osób, które potrzebują dokładnych i szczegółowych animacji. Zatem produkty z wysoką częstotliwością odświeżania monitora powinny interesować przede wszystkim graczy oraz montażystów produkcji filmowych.
 • Rodzaj matrycy – istnieją trzy podstawowe rodzaje: matryca TN, IPS iVA. Warto pamiętać, że dostępne są także inne, jednak to właśnie te trzy najczęściej są stosowane. Matryca to bardzo istotny element monitora, a poszczególne rodzaje różnią się nie tylko właściwościami i parametrami, ale także ceną, mogą zapewnić szerokie kąty widzenia i odpowiednie odczucia podczas korzystania z urządzenia.
 • Płaski lub zakrzywiony monitor – w zależności od potrzeb można rozważyć zakup zakrzywionego monitora. Najczęściej wybierany jest on przez graczy, zapewnia bowiem realizm i wyjątkowe doświadczenia podczas gry. W codziennym użytkowaniu zakrzywiony ekran może być jednak niewygodny. Warto także pamiętać, że jest on często droższy od tradycyjnych, płaskich monitorów.

Czy istnieje uniwersalny monitor który sprawdzi się dla każdego?

Nie ma jednego, najlepszego monitora, który sprawdzi się dla każdego. Istnieje zbyt wiele rodzajów tych produktów, które tworzone są z myślą o konkretnym kliencie o sprecyzowanych potrzebach. Nie każdy potrzebuje funkcji, jakie oferują monitory przenośne, profesjonalny grafik czy gracz ma wyższe wymagania odnośnie sprzętu od ucznia czy osoby, która korzysta z komputera dla rozrywki czy przyjemności. Z tego powodu warto szukać monitora dla konkretnej grupy. Na przykład na stronie https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd,przeznaczenie!do-pracy.bhtml znaleźć można urządzenia przeznaczone do pracy biurowej, a na https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd,przeznaczenie!dla-graczy.bhtml sprzęt przeznaczony dla graczy.

Jak wybrać najlepszy monitor?

Aby znaleźć obiektywnie najlepszy monitor, warto korzystać z narzędzi, jakimi są rankingi monitorów online. Przykładowo, na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-monitorow.bhtml znaleźć można nie tylko zestawienie różnych produktów wraz z informacją o cenie, ale też recenzje i średnie oceny użytkowników. Dzięki temu można w kilka chwil przejrzeć polecane monitory, co pozwala na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasów. Osoby, które nie są doświadczone w kwestiach związanych z technologią i nie mają ochoty na porównywanie dokładnych parametrów mogą skorzystać z rankingów monitorów.