neobit.pl

Najlepsza elektronika użytkowa

Urządzenia, które ciągle marnują prąd

„Mimo, że wraz z przyśpieszeniem postępu technologicznego większość urządzeń jest energooszczędna, prądu zużywamy coraz więcej.

Czym jest to spowodowane?

Oczywiście tym, że urządzeń, które potrzebują energii elektrycznej używamy coraz więcej i nie zaprzątamy sobie głowy wyłączaniem tych, z których akurat nie korzystamy. Kiedyś mówiło się o tym, by gasić światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa. dzisiaj problemów tego typu jest znacznie więcej.

Ile osób korzysta z komputera, podczas gdy za plecami brzęczy telewizor (i to wcale nie małe, ekonomiczne pudełeczko, ale kilkudziesięciocalowy potwór, który powoduje, że licznik prądu kręci się niby śmigło helikoptera). Jeśli nie telewizor, to chociaż radio. A co z tabletem, dodatkowym ekranem komputera, który działa nawet, kiedy go nie potrzebujemy, drugim laptopem, z którego przecież lada chwila będziemy korzystać…

Kiedy pracujesz przy komputerze, o wiele bardziej ekonomicznie jest włączyć radio internetowe, dzięki któremu ograniczymy ilość włączonych urządzeń, a co za tym idzie oszczędzimy prąd. Do telewizora jesteśmy tak przyzwyczajeni, że gdy go włączymy, działa przeważnie aż do momentu, kiedy kładziemy się spać. Tablet zostawiamy włączony nawet kiedy go nie potrzebujemy, a nawet kiedy wychodzimy z domu (komputer często także.

Kup karty pamięci

A kiedy wyjeżdżamy na dłużej i zabieramy część urządzeń ze sobą (by zużywały prąd gdzieś indziej), zostawiamy w domu lodówkę, której przecież nie odłączymy, by nie rozmroziły się cenne zapasy (czasem taniej jest wyrzucić to, czego się nie zjadło a po powrocie kupić nowe). Możemy jednak przełączyć chłodziarkę w tryb wakacyjny, podczas którego zużywa znacznie mniej prądy, gdyż nie kompensuje strat, powstałych przy ciągłym otwieraniu drzwiczek.

A teraz rozejrzyj się po swoim otoczeniu (jeśli nie czytasz tego w pracy) i powyłączaj to, czego nie używasz.”